DANUTA LEWANDOWSKA

Swoją drogę teatralną rozpoczęła od sceny Teatru Lalek w Kielcach; do dzisiaj zresztą ogromną radość sprawia jej granie dla młodej widowni. Przez kilka sezonów pracowała w Teatrze im. St. Żeromskiego w Kielcach, gdzie zagrała wiele znaczących ról m.in.: w "Kramie z piosenkami" L. Schillera, "Nowym Don Kichocie" A. Fredry czy "Zaćmieniu" Mircea.

Drugi dyplom - aktorki dramatycznej - zdobyła pracując w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Tam największą satysfakcję dała jej praca nad monodramem "Hollywood - czyli święty los" K. Brauna. Zagrała również Żonę w "Ich czworo" G. Zapolskiej, rolę tytułową w "Okapi" S. Grochowiaka, Panią w "Pokojówkach" Geneta, Zuzannę w "Umrzeć ze śmiechu" Janczarskiego, Rózię w "Dożywociu" A. Fredry czy Kliminę w "Weselu" S. Wyspiańskiego.

Z Teatrem Nowym w Zabrzu związana jest od 1988 r. Tu mogliśmy oglądać ją jako Juliasiewiczową w "Moralności Pani Dulskiej", Podstolinę w "Zemście", Emilię w "Umrzeć ze śmiechu", Kate w "Farsie na trzy sypialnie" Aycbourna, Stellę w "Przy drzwiach zamkniętych" Sartre'a, Sally w "Szczęściarzu" R. Cooney'a, Elmirę w "Tartuffie”, Joannę w „Podwójnej rezerwacji” czy Panią Prokurator w „Wampirze”.

W 2004 r. została nominowana do Złotej Maski. Również w 2004r.uhonorowana została wyróżnieniem aktorskim Ministra Kultury na X Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie za rolę Pani Prokurator w spektaklu „Wampir” Wojciecha Tomczyka w reżyserii Marcina Sławińskiego.

W 2009 r. odznaczona Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

W 2013 r. otrzymała nagrodę aktorską za rolę Matki w spektaklu „Matki” w reżyserii

K. Deszcz podczas XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2013.

W marcu 2014r. w kategorii „aktorstwo – rola kobieca” uhonorowana została Złotą Maską, również za rolę Matki w spektaklu „Matki”.


Na deskach Teatru Nowego w Zabrzu Danutę Lewandowską oglądać możemy w spektaklach:

BAJKOWA LISTA PRZEBOJÓW Zbigniew Stryj

BALLADYNA Juliusz Słowacki

DZIADY cz.II Adam Mickiewicz

HOTELOWE MANEWRY Michael McKeever

KU KLUX KLAN. W KRAINIE MIŁOŚCI Katarzyna Surmiak-Domańska

O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI Maria Konopnicka

MATKI Piotr Rowicki

PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK Maria Kownacka

WSZYSTKO O KOBIETACH Miro Gavran

ZARĘCZYNY Wojciech Tomczyk