CYKL EKRANIZACJI POLSKIEJ MŁODEJ DRAMATURGII TEATRALNEJ, 17 – 20.10 (od poniedziałku do czwartku); godz. 10.00; Sala WST w Zabrzu (ul. Park Hutniczy 3-5), Wprowadzenie: Zenon Butkiewicz. Wstęp wolny

 

TEATROTEKA - to cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej realizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, największą państwową wytwórnię filmową w Polsce. 17 – 20 października 2016r. , Miejsce prezentacji: Sala WST Wydział w Zabrzu (ul. Park Hutniczy 3-5)

 

ZENON BUTKIEWICZ (wprowadzenie) - krytyk teatralny, doktor nauk humanistycznych, wieloletni Dyrektor departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wicedyrektor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu (1990–1993), dyrektor naczelny Teatru Współczesnego w Szczecinie (1993 -2009). Członek rad artystycznych i programowych wielu polskich festiwali teatralnych (1986–2005), m.in. Festiwalu Teatrów Polski Północnej, Ogólnopolskiego Festiwalu Jednego Aktora, Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt”. Sekretarz pierwszych trzech edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT w Toruniu (1990–1993). Autor opracowań naukowych i artykułów publicystycznych poświęconych zagadnieniom życia teatralnego i historii teatru, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów festiwali teatralnych w Polsce.

---------------------------------------------------------------

17.10. 2016 r. (poniedziałek) godz.10.00

Radosław Paczocha, WIZYTA, reż. Agnieszka Maskovic

tekst: Radosław Paczocha
reżyseria: Agnieszka Maskovic
obsada: Dawid Ogrodnik, Krzysztof Stelmaszyk, Ewa Wencel, Danuta Nagórna, Jerzy Radziwiłowicz, Wiktoria Gorodeckaja, Paweł Domagała, Katarzyna Herman, Elżbieta Romanowska

Jurek (Dawid Ogrodnik) udaje się w podróż w rodzinne strony po kilku latach nieobecności. Dla wykształconego w dużym mieście bohatera wizyta w domu rodziców (Ewa Wencel, Krzysztof Stelmaszyk) jest zarówno wyzwaniem, jak i koniecznością. Aby pokonać życiowy kryzys, młody mężczyzna musi zmierzyć się ze wspomnieniami z przeszłości, z duchami zmarłych oraz obsesyjnym przeczuciem własnego końca. Teatralna opowieść o dojrzewaniu toczy się w rytmie podróży nocnym pociągiem, w którym niczym we śnie rzeczy ważne mieszają się z nieistotnymi, a powaga graniczy z groteską.

W pozostałych rolach: Danuta Nagórna, Wiktoria Gorodeckaja, Katarzyna Herman, Jerzy Radziwiłowicz, Paweł Domagała.

 

 

18.10. 2016 r. (wtorek) godz.10.00

Artur Pałyga, ŻYD, reż. Aneta Groszyńska-Liweń

tekst:Artur Pałyga
reżyseria: Aneta Groszyńska-Liweń
obsada: Andrzej Grabowski, Magdalena Kuta, Dominika Kluźniak, Andrzej Mastalerz, Michał Tokaj

Z pozoru komiczne spotkanie w pokoju nauczycielskim przemienia się w spór pełen obiegowych stereotypów i umożliwia zebranym dyskusję na temat przeszłości ich miasteczka, gdzie przed wojną połowę ludności stanowili Żydzi. Okazuje się, że wiele spraw było dotychczas przemilczanych, a nauczyciele momentami drastycznie różnią się poglądami i wiedzą na temat społeczności i kultury żydowskiej. Każdy z bohaterów dostaje szansę skonfrontowania się z przeszłością ze swojej perspektywy, a także zabrania głosu w sprawie  własnych niejednoznacznych losów i postaw. Żyd Artura Pałygi w reżyserii Anety Groszyńskiej-Liweń to zaproszenie do dyskusji o stereotypach i próba ich weryfikacji. Sztuka przygląda się bliżej skomplikowanej relacji polsko-żydowskiej, a poruszając wiele kontrowersyjnych jej aspektów, prowokuje do debaty wolnej od jednostronnej oceny. Osadzona w realiach postpeerelowskich szkoła okazuje się miejscem, gdzie lokalna elita ma okazję zmierzyć się z zawiłą przeszłością miasteczka.

 

 

19.10. 2016 r. (środa) godz.10.00

Ewa Madeyska, ZGAGA, reż. Katarzyna Szyngiera

tekst: Ewa Madeyska
reżyseria: Katarzyna Szyngiera
obsada: Krzysztof Dracz, Ewa Skibińska, Marta Ojrzyńska, Maria Kania, Jolanta Olszewska

Akcja Zgagi rozgrywa się w małym miasteczku. Oś fabularną sztuki stanowi odbywająca się w czasie teraźniejszym, interwencyjna rozmowa Kuratorki z Heleną i Tadeuszem – rodzicami niedostosowanej społecznie, udającej psa, niespełna szesnastoletniej Zuzanny. W retrospekcjach rozgrywających się w pamięci bohaterów poznajemy traumatyczne wydarzenia z ich przeszłości. Błędy rodziców stają się przyczyną niedostosowania i osamotnienia córki. Losy rodziny – matki, ojca i dziecka – pokazane są w krzywym zwierciadle, sięgając niejednokrotnie granic absurdu. Relacje rodzinne są zaburzone od pokoleń. Życie Zuzanny, która nosi imię po ukochanym psie swojego ojca, jest naznaczone tragedią od momentu narodzin. Dziewczyna, będąca niechcianym owocem wynaturzonej miłości, dziedziczy po psie nie tylko imię, ale i smutny los. Zuzanna staje się karykaturalnym odbiciem natury swoich rodziców, ich zgagą. Sztuka znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2012 roku.

 

 

20.10. 2016 r. (czwartek) godz.10.00

Anna Wakulik, WASZA WYSOKOŚĆ, reż. Agnieszka Smoczyńska

Obsada: Dorota Kolak (Wanda), Jacek Romanowski (Jerzy), Agnieszka Żulewska (Anna), Krzysztof Czeczot (Operator), Kaya Kołodziejczyk (Halucynacja)

Podczas wyprawy na Kanczendzongę ginie młody chłopak. Towarzysząca mu Wanda tłumaczy na konferencji prasowej, jak do tego doszło. Jeden z uczestników pogrzebu, reżyser - dokumentalista, proponuje Wandzie powrót na Kanczendzongę – po ciało zaginionego alpinisty. Do wyprawy, z której ma powstać film, dołącza dziewczyna chłopaka, Anna oraz jej ojciec Jerzy, przyjaciel Wandy. Cała czwórka musi skonfrontować się nie tylko z surową naturą, ale i z własną, niełatwą przeszłością. Sztuka inspirowana m.in. biografią Wandy Rutkiewicz znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2014 roku.