MATNIA - SPRAWA ELBLĄSKA - Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie

 

Mirosław Dymczak

Reżyseria: RAFAŁ MATUSZ
Scenografia i kostiumy: IZA TORONIEWICZ
Projekcje multimedialne: SŁAWOMIR MALINOWSKI
Muzyka: HADRIAN FILIP TABĘCKI
Realizacja Światła: KAZIMIERZ KOWALSKI
  
Dramat
120 min
 
 
Obsada:

MARIA SEMOTIUK
BEATA PRZEWŁOCKA
KRZYSZTOF KOLBA
PIOTR SZEJN
JERZY PRZEWŁOCKI
MARIUSZ MICHALSKI
LESŁAW OSTASZKIEWICZ
ARTUR HAUKE
KRZYSZTOF BARTOSZEWICZ
MATEUSZ ŁOBOCKI (gościnnie)
JACEK GUDEJKO
MICHAŁ ŻOŁYŃSKI
PIOTR BORATYŃSKI
ŁUKASZ KACZMAREK
MIECZYSŁAW HAJDUK (gościnnie)

 

 

Sprawa Elbląska to określenie odnoszące się do wydarzeń związanych z pożarem hali produkcyjnej nr 20 Zakładów Mechanicznych Zamech w Elblągu i konsekwencji tego pożaru. W nocy z 16 na 17 lipca 1949 spłonęła hala produkcyjna nr 20. Po pożarze, pod zarzutem sabotażu, Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 100 osób. Część z nich nie miała żadnych związków z Zamechem, ich areszt miał charakter polityczny, między innymi reemigranci z Francji zostali oskarżeni o tworzenie siatki szpiegowskiej. Troje z aresztowanych skazano na śmierć, sześcioro na długoletnie więzienie. Wiele osób zmarło podczas śledztwa lub krótko po nim. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru.

Wydarzenie to wpisało się w trwającą wówczas nagonkę na Polaków przebywających podczas II wojny światowej we Francji oraz obywateli i dyplomatów francuskich przebywających wówczas w Polsce.

W Elblągu zostało upamiętnione skwerem im. Ofiar Sprawy Elbląskiej oraz tablicą pamiątkową. Do Sprawy Elbląskiej wrócił po latach Mirosław Dymczak, nestor elbląskiego życia kulturalnego i artystycznego. I, choć, jak sam przyznaje, nie czuje się literatem, dramat na ten temat napisał. Zatytułował go „Matnia”. Rękopis leżał przez wiele lat, by teraz ujrzeć światło dzienne. Głównym bohaterem „Matni” jest Janek Masłowski, czyli tak naprawdę Józef Olejniczak, który otrzymał wyrok 11 lat więzienia, z czego odsiedział ponad 6 lat.

65 lat od tamtych tragicznych wydarzeń Teatr elbląski pragnie nie tylko przypomnieć samą historię, ale również mechanizmy działania Urzędu Bezpieczeństwa. Rzecz dotyczy naszego dziedzictwa, naszej małej ojczyzny, o tym nie wolno zapomnieć.

Będzie nam niezmiernie miło gościć Państwa podczas prapremiery i na kolejnych prezentacjach przedstawienia „Matnia – sprawa elbląska”  w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

 

 

 

  • DSC_0281DSC_0281
  • DSC_0071DSC_0071
  • DSC_0060DSC_0060
  • DSC_0496DSC_0496
  • DSC_0261DSC_0261
  • DSC_0392DSC_0392

www.teatrzabrze.pl