SĄSIEDZI - Teatr BARAKAH 

 

Andrzej Sadowski

Reżyseria i scenografia: ANDRZEJ SADOWSKI
Współpraca muzyczna: MAŁGORZATA TEKIEL
  
Dramat
90 min
 
 
Obsada:

KATARZYNA GALICA
WOJCIECH LEONOWICZ
JACEK WOJCIECHOWSKI
KONRAD HANAS

 

Akcja tej sztuki dzieje się w Polsce, na wsi, podczas niespełna dwóch miesięcy niezwykle upalnego lata. Młode małżeństwo sprzedaje swoje mieszkanie i kupuje dom w wiejskiej okolicy. W momencie, kiedy postanawiają się wprowadzić do nowo zakupionego i wyremontowanego domu pojawia się ich najbliższy sąsiad. Od tego momentu ich życie toczy się w nowym, nieprzewidywalnym kierunku sterowane przez dziwną, nieznaną siłę, niczym w antycznej tragedii… Pomimo fatum ciążącego nad głównymi bohaterami sporo jest w tej sztuce również komicznych akcentów i absurdalnego humoru. Sztuka jest przeznaczona dla widzów dorosłych.

Z recenzji:

To bardzo polski spektakl – nie tylko ze względu na temat skomplikowanych sąsiedzkich relacji. U Sadowskiego pojawia się problem możliwości wypowiedzenia swoich uczuć i myśli w taki sposób, by w wyniku wymiany narracji mogło dojść do jakiegoś porozumienia. Zgoda jest warunkiem społecznej homeostazy. W „Sąsiadach” równowaga jest jednak chwiejna. Można przedstawić ją jako sinusoidę, w której ruch postępujący przybiera postać fali wzlotów i upadków, ale pewnym momencie zaczyna biec prosto – zupełnie jak linia ze szpitalnego respiratora oznaczająca śmierć.
Klaudia Muca, teatrdlawas.pl

Teatr społeczny nierewolucyjny, z konfliktem klasowym jako faktem po prostu, zdąży się wypowiedzieć i o wierze, i o orientacji. BARDZO dobre aktorstwo realistyczne, bez zadęcia, bez przegięcia: Katarzyna Galica, dawniej ze Słowaka, teraz bardziej z telewizji, Wojciech Leonowicz z Bagateli, Jacek Wojciechowski z Ludowego i Konrad Hanas, chyba teatralny kot, w sensie debiutuje. Nikt się nie rozbiera, a jest intymnie. Dialogi wychodzą naturalnie również dlatego, że tak były napisane. Nie ma happy endu! Za to - "opad szczęki" end. Serio byłem w szoniu.
Maciej Stroiński, teatrjestcute.pl

 

 

  • sasiedzi13sasiedzi13
  • sasiedzi15sasiedzi15
  • sasiedzi14sasiedzi14
  • sasiedzi16sasiedzi16
  • sasiedzi12sasiedzi12
  • sasiedzi1sasiedzi1

www.teatrzabrze.pl