SOŃKA - Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku

 

Ignacy Karpowicz

Reżyseria i opracowanie muzyczne: AGNIESZKA KORYTKOWSKA-MAZUR
Scenografia: JACEK MALINOWSKI
Kostiumy: MAGDA DĄBROWSKA, AGATA WĄS
Kompozytor: YEGOR ZABELOV
Ruch sceniczny: MACIEJ ZAKLICZYŃSKI
  
Dramat
110 min
 
 
Obsada:
SVIETLANA ANIKIEJ (GOŚCINNIE, NARODOWY TEATR AKADEMICKI IM. JANKI KUPAŁY W MIŃSKU)
DOROTA BIAŁKOWSKA (GOŚCINNIE, TEATR MUZYCZNY IM. DANUTY BADUSZKOWEJ W GDYNI)
DANUTA BACH
JUSTYNA GODLEWSKA
ARLETA GODZISZEWSKA
KRYSTYNA KACPROWICZ
EWA PALIŃSKA 
KATARZYNA SIERGIEJ
JOLANTA SKOROCHODZKA
MONIKA ZABORSKA-WRÓBLEWSKA
BARTOSZ MAZUR/GRZEGORZ FALKOWSKI (GOŚCINNIE, TEATR POWSZECHNY IM. ZYGMUNTA HÜBNERA W WARSZAWIE)
ALEŚ MALČANAǓ (GOŚCINNIE, NARODOWY TEATR AKADEMICKI IM. JANKI KUPAŁY W MIŃSKU)
RAFAŁ MAĆKOWIAK (GOŚCINNIE, TR WARSZAWA)
PIOTR PÓŁTORAK
PIOTR SZEKOWSKI
MAREK TYSZKIEWICZ
FRANCISZEK UTKO
MATEUSZ WITCZUK

 

„Sońka” to opowieść z polsko-białoruskiego Pogranicza, romans wojenny, w którym nic nie jest sentymentalne. Przypadkowe spotkanie (u)znanego, młodego reżysera ze starą Białorusinką przy wiejskiej, podlaskiej drodze daje początek opowieści, która staje się tematem spektaklu, „pasożytującego” na historii drugiego człowieka. A może to spotkanie nigdy się nie odbyło? Może historia została wymyślona? Spektakl stawia pytania o „kanibalizm” artysty, o granice Prawdy i powszechną we współczesnej sztuce postawę: kopiuj-zmień-wklej.


Opowieść dotyka dwóch ważnych sfer: nieprzerobionej wciąż historii wschodniej Polski (międzykulturowość, wielowyznaniowość i ponadnarodowość jako hasła reklamowe Podlasia, wymagają głębokiej weryfikacji) oraz poszukiwań nowej formy „teatru pamięci” o świecie, w którym wciąż nie zagoiły są rany i nie rozwiązały się sprawy. Świat ostracyzmu, agresji, ścierających się nacjonalizmów, niezgody i wojny, która nie była najgorszą z tragedii, „dawała się polubić”.


Wzięty reżyser teatralny Igor, który niespodziewanie znalazł się poza zasięgiem sieci komórkowych, staje się powiernikiem historii tytułowej bohaterki. Na bieżąco przekształca historię staruszki w sztukę teatralną, tworząc własną wersję wydarzeń. A kiedy zdawać by się mogło, że wyczerpał już limit pomysłów, w wiejskiej chacie jego miejsce zajmuje Ignacy, o którym Igor uporczywie próbował zapomnieć… „Sońka” to oparta na faktach, „wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia”. W obecnej sytuacji społecznej i politycznej ten głos może zabrzmieć niebywale aktualnie i świeżo.


Recenzje:


„Powiedzieć, że Svietlana Anikiej w roli starej Sońki jest zjawiskowa, to nic nie powiedzieć. Jej bladej, niezwykle skupionej twarzy, na której co jakiś czas przemyka chyłkiem uśmiech rodem z renesansowych portretów Bronzina, nie sposób zapomnieć. Jej kaleki sposób poruszania, pochylenie ciała, gesty, spojrzenia tworzą postać, która hipnotyzuje. Hipnotyzuje swoją wewnętrzną rytmiką. Rytmiką, która ma swoje źródło w głębokim przeżyciu dramatu swojej bohaterki. Anikiej nie próbuje grać świętej, ale też nawet przez chwilę nie pozwala sobie na ocenianie wyborów swojej postaci. Każdy z nich dogłębnie przeżywa, aby móc w pełnej krasie pokazać jego niejednoznaczność i tragiczne skomplikowanie. To jednak nie wyczerpuje jej zadania w białostockim spektaklu. To dopiero początek.
(...)


Ps. Brawa należą się całemu zespołowi aktorskiemu "Sońki" z Rafałem Maćkowiakiem i Aleśem Malčanau na czele. Miło jest oglądać tak skupionych na roli - bez wyjątku dobrze grających - białostockich aktorów , tym bardziej, że skonsolidowany i dobrze grający zespół aktorski nie jest w Polsce regułą. Na wspomnienie zasługuje też "kocia muzyka", którą po mistrzowsku wygrywa na akordeonie jej twórca, Yegor Zabelov.”


Tomasz Domagała, „"Sońki" płakanie nad rozlanym mlekiem”, www.domagalasiekultury.blog.pl, 21 kwietnia 2015 r.

 

 

 

  • WWW_fot_Bartek_Warzecha_DSC6368_BWWWW_fot_Bartek_Warzecha_DSC6368_BW
  • WWW_fot_Bartek_Warzecha_DSC6423_BWWWW_fot_Bartek_Warzecha_DSC6423_BW
  • WWW_fot_Bartek_Warzecha_DSC6003_BWWWW_fot_Bartek_Warzecha_DSC6003_BW
  • WWW_fot_Bartek_Warzecha_DSC5569_BWWWW_fot_Bartek_Warzecha_DSC5569_BW
  • WWW_fot_Bartek_Warzecha_DSC6381_BWWWW_fot_Bartek_Warzecha_DSC6381_BW
  • WWW_fot_Bartek_Warzecha_DSC6248_BWWWW_fot_Bartek_Warzecha_DSC6248_BW

www.teatrzabrze.pl