Ośrodki edukacyjno – społeczne w Zabrzu – „Smykom rzeczywistość przedstawiona” – miniaturki dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy. Wstęp wolny.

W tym roku już po raz 14 będziemy mieli okazję zobaczyć na scenie Teatru Nowego w Zabrzu najciekawsze spektakle oparte na współczesnym dramacie w realizacji teatrów z całej Polski.

W ramach tego festiwalu odbywają się również imprezy towarzyszące, skierowane do dzieci i młodzieży. Jedną z nich jest prezentacja miniaturek dramatów przeznaczonych dla najmłodszego odbiorcy: Smykom Rzeczywistość przedstawiona. Ideą tego przedsięwzięcia jest wychowanie przyszłych, świadomych odbiorców sztuki, a teatru w szczególności oraz zaznajomienie najmłodszych odbiorców ze współczesnym dramatem, dostosowanym do ich wieku i problemów. Spektakle realizowane są przez dzieci i młodzież ze szkół oraz placówek pozaszkolnych w ramach tzw. kół zainteresowań i pokazywane nieodpłatnie w różnych ośrodkach edukacyjno-społecznych(domy dziecka, szpitale, przedszkola, szkoły). Wydarzenie to, ze względu na swój ciekawy charakter, od lat cieszy się dużą popularnością wśród szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych.

W tym roku spektakle przygotowywane są przez:

1. Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Zabrzu oraz Centrum Edukacji i Rehabilitacji,

2. Zespół teatralny „Nie przeszkadzaj” ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Zabrzu,

3. Grupę teatralną z Zespołu Szkół Katolickich w Zabrzu

4. Grupę teatralną ADEPT z Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej

Zachęcamy do zapoznania się z ich propozycjami i udziału w tym ciekawym przedsięwzięciu!

 

Katarzyna Boroń – koordynator projektu

505 356 642

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

XIV Festiwalowi Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona 2014 Smykom Rzeczywistość przedstawiona (w sumie 9 spektakli na terenie Zabrza i Rudy Śląskiej)

Daty i miejsca występów:
Poniedziałek 20.10.2014 r.

10.00 Przygody Kaczorka Florka - Miejski Ośrodek Kultury Guido, ul. 3 Maja 91A
11.30 Przygody Kaczorka Florka - Miejski Ośrodek Kultury Guido, ul. 3 Maja 91A
(występ dla Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu)
(występ dla Przedszkola nr 20 oraz Szkoły Podstawowej nr 6 w Zabrzu)

Środa, 22 października 2014 r.
9.00 Legenda o Skarbniku i dzielnej Helence - Przedszkole nr 38 w Zabrzu,
9.30 Kopciuszek na zawodach- Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu, ul. Gdańska 10

Czwartek, 23 października 2014 r.
9.00 Legenda o Skarbniku i dzielnej Helence - Przedszkole nr 6 w Zabrzu,
10.00 Bajkowy Adept - Szkoła Podstawowa nr 7 w Rudzie Śląskiej, ul. 1 Maja 173
12.30 Kopciuszek na zawodach - Zespół Szkół Katolickich w Zabrzu,

Piątek, 24 października 2014 r.
9.30 i 10.15 Bajkowy Adept - Przedszkole nr 17 w Rudzie Śląskiej, ul. Niedurnego 63

Opis propozycji:
1) Przygody Kaczorka Florka na podstawie dramatu Przemysława Laskowskiego w wykonaniu „Teatru Prawdziwnego” (teatru integracyjnego) z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 oraz Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu, przygotowany pod kierunkiem Katarzyny Boroń. Opieka artystyczna: Maria Popławska Oprac. muzyczne: Anna Olejniczak, scenografia i kostiumy: Ola Dobrzyńska Współczesna bajka o dojrzewaniu. Tytułowy Florek to znudzony swym kaczym życiem niepokorny kaczorek, który pomimo przestróg matki i innych kaczek, postanawia opuścić rodzinny dom. Sztuka opowiada o potrzebie samodzielności i poszukiwaniu przygody oraz o wynikających z tego niebezpieczeństwach. Na szczęście wszystko kończy się szczęśliwie.

2) Kopciuszek na zawodach na podstawie tekstu Barbary Krawczyk-Podleckiej w wykonaniu Zespołu teatralnego z Katolickiej Szkoły Podstawowej. Spektakl przygotowany pod kierunkiem Pani Anny Kocyby. Macocha wychowuje swoje córki w totalnym lenistwie i ignorancji do wiedzy wszelakiej. Kopciuszek jest mądry i wysportowany. Sytuacja zmienia się, gdy książę zaczyna poszukiwania żony- zgrabnej, inteligentnej i lubiącej sporty. Oczywiście macocha zbyt późno zabiera się za usportowienie córeczek i żoną księcia zostaje Kopciuszek. Jednak nauka nie idzie w las, bo córeczki od tej pory odwiedzają biblioteki i ćwiczą, a widownia razem z nimi.

3) Legenda o Skarbniku i dzielnej Helence we współczesnej adaptacji w wykonaniu Zespołu teatralnego „Nie przeszkadzaj” ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Zabrzu, przygotowany pod kierunkiem Anny Dermont- Brandys Legenda o Skarbniku i dzielnej Helence - przybliża najmłodszym widzom najbardziej znanych bohaterów legend związanych z naszym miastem i regionem. Obok surowego, ale sprawiedliwego Skarbnika można spotkać złośliwe utopce, które wyrządzały wiele szkód w okolicznych gospodarstwach, ale również dzielną Helenkę, która pomagała mieszkańcom w potrzebie. Sceniczna legenda to wspaniała podróż w dawną kulturę i śląskie zwyczaje.

4) Bajkowy Adept –w wykonaniu grupy teatralnej ADEPT z Miejskiego Ośrodka Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej przygotowany pod kierunkiem Haliny i Barłomieja Latoszków. Bajkowy Adept to współczesna adaptacja utworów - Charles'a Perraulta Czerwony Kapturek oraz tekstu Wandy Chotomskiej Smok ze Smoczej Jamy. Autorkami adaptacji Smoka ze Smoczej Jamy są Agata Włodarz i Elżbieta Wójcicka. Prezentacja klasycznych bajek we współczesnej adaptacji opowiada o typowych zagrożeniach, czyhających na dzieci. Ideą granego przedstawienia jest przede wszystkim pokazanie, że istotą działania aktorskiego jest integracja - bez względu na wiek i przedstawiany temat. Aktorzy grający w przedstawieniu mają bowiem od 8 do 18 lat!